Vybavenie na katedre

Mechanický 3D skener MicroScribe G2

Zariadenie sa vyrába v 4 základných variantoch odlišujúce sa v technických parametroch (v presnosti získania polohy bodu a veľkosti pracovného priestoru). Má presnosť 0,38 mm a dokáže spracovať objekty až do veľkosti 1280 mm. K počítaču sa pripája pomocou portu USB a z tohto portu sa aj napája. MicroScribe G2 podporuje modelovacie programy, ako 3ds max, Softimage, AutoCAD alebo Maya. Používanie prístroja spočíva v tom, že používateľ prechádza ceruzkou po hranách predmetu a tento pohyb sa prenáša do počítača. V podstate ide o systém viacerých snímačov polohy, pričom údaje sa softvérovo spracúvajú do priestorového modelu.

3D skener ROLAND PICZA LPX-250

3D laserový skener LPX – 250 vyrába firma Roland DG Corporation, ktorá je vo svete známa práve ako výrobca 3D skenerov. Tento typ skenera využíva rotačný režim snímania, ktorý je ideálny pre rýchle skenovanie guľatých objektov s hladkým povrchom. V momente ako je uložený objekt na rotačný stôl, laserový lúč vykonáva vertikálny pohyb a generuje mračno bodov. LPX-250 nevyžaduje žiadne zložité nastavenia alebo technické znalosti. Všetky operácie sú riadené pomocou softvéru Dr. Picza 3, ktorý je dodávaný spolu so skenovacím zariadením Medzi mnohé funkcie Dr. Picza patri napr. schopnosť prispôsobiť výšku skenovania alebo priestoru a poskytuje pokročilým užívateľom viac možnosti a kontrolu nad procesom skenovania
Ponúka možnosti ako:
– konverzia naskenovaných údajov do NURBS plôch
– export dát vo formáte STL, DXF a IGES, ktoré používajú štandardné 3D CAD Software
– veľká plocha skenovania – až 406,4 x 254 mm (v x priemer)

uPrint SE

Priestorová tlačiareň uPrint SE je profesionálne zariadenie od spoločnosti Stratasys, ktoré technológiou postupného nanášania vrstiev (FDM) roztaveného ABS plastu vyrába vysokokvalitné modely a prototypy. Pracovný objem výrobnej komory je 203 x 152 x 152 mm a minimálna výška vrstvy je 254 mikrónov.

Form 1+

Zariadenie Form 1+ umožňuje priemyselnú kvalitu 3D tlače vďaka technológii stereo litografie (SLA). Tlačiareň pracuje s fotopolymérmi umožňujúcimi vytvárať telesá rôznych vlastností (priehľadné, flexibilné, určené do pieskových foriem,…) s maximálnou kvalitou vrstvy až 25 mikrónov.

ZMORPH 2.0 VX

ZMorph je najuniverzálnejšie a praktické multifunkčné výrobné zariadenie ktoré sa vojde na jeden pracovný stôl. S 3 rôznymi metódami výroby a desiatkami dostupných materiálov ide o ideálne prototypové zariadenie. Vďaka vymeniteľným hlaviciam na jednom zariadení je možné frézovať, vypaľovať laserom a venovať sa priestorovej tlači tavením plastových strún, alebo dávkovaním napríklad živíc, tmelov, čokolády.

ZScanner 700

Ide o prvý ručný priestorový skener s aktívnym rozoznávaním vlastnej polohy v priestore. Vďaka tomuto zariadeniu nie je nutné nadrozmerné komponenty pred digitalizáciou deliť na menšie časti. Vďaka nalepovaným referenčným značkám na povrch snímaného telesa skener v reálnom čase dokáže určiť vlastnú polohu a správne vyhodnotiť nasnímané dáta. Dokáže pracovať s maximálnou presnosťou 50 mikrónov.

Priemyselný robot ABB IRB 140

Kompaktný a veľmi výkonný. Viacúčelový 6-osový priemyselný robot IRB 140 zvládne nosnosť 6 kg pri dosahu 810 mm (k osi 5). Je možné namontovať ho na podlahu, zavesiť v obrátenej polohe alebo nainštalovať na stenu v akomkoľvek uhle. Robot je dostupný v štandardnom prevedení ako aj v prevedeniach FoundryPlus, Clean Room a Wash. S kompletným krytím IP67 je vhodný na široké spektrum aplikácií. Robustný dizajn s plne integrovanou kabelážou pridáva tomuto robotovi na celkovej flexibilite. Funkcia Collision Detection s vratným pohybom v celom rozsahu zabezpečuje spoľahlivosť a bezpečnosť pri práci.

David SLS-3 – laserscanner

Nový 3D skener DAVID SLS-3 je proti predchádzajúcej verzii SLS-2 rýchlejší a ponúka ešte vyššie rozlíšenie. Veľmi kvalitný 3D model teda môžete mať len za pár sekúnd. Skener je aj naďalej prenosný a môže byť jednoducho umiestnený pred objekt, ktorý je potrebné naskenovať. Jedným stlačením tlačidla začnete skenovať – a behom pár sekúnd sa začne 3D model zobrazovať na Vašej obrazovke!
Pri použití stereo móde dosiahnete navyše buď ešte jeden presnejší sken alebo dva skeny naraz, vďaka čomu budete mať ešte skôr hotový plne uzavretý 3D model skenovaného objektu. Týmto spôsobom naskenujete všetky strany objektu a následne sa vytvorí plne uzavretý 3D model. Modulárne nastavenie hardware Vám umožní flexibilné prispôsobenie pre rôzne objekty – je možná akákoľvek veľkosť od mince až po pohovku.
Výsledný 3D model môžete vyexportovať do rôznych 3D formátov (OBJ, STL, PLY) a následne použiť v ďalších aplikáciách, napr. Pre 3D tlač, prezentáciu produktu, archeológiu, umelecké diela, počítačové animácie, videohry …

ASUS Xtion PRO LIVE

Asus Xtion PRO LIVE je prvým profesionálnym farebným (RGB) riešením pre vývoj hier, založených na technológii snímania pohybu. Vývojový balík (SDK) je kompatibilný s middlewarom OPNI NITE a umožňuje tak ľahko vyvíjať aplikácie a hry podporujúce snímanie pohybu. Vytvorené aplikácie potom ľahko ponúknete na predaj na portáli s aplikáciami ASUS vibe. Asus Xtion PRO LIVE využíva infračervené senzory s adaptívnou detekciou hĺbky, pomocou ktorých v reálnom čase zachytáva pohyb s dokonalou presnosťou. Vďaka inteligentnému vývojovému riešeniu Xtion PRO LIVE ľahko vytvoríte vlastné aplikácie založené na pohybovom ovládaní bez toho, aby ste museli písať zložité programovacie algoritmy. Systém sleduje pohyby rúk v reálnom čase, takže ľahko vytvoríte plnohodnotné používateľské rozhranie. Zabudovaná detekcia snímania pohybov celého tela je zase ideálna pre vývoj hier založených na ovládaní pohybom. Nechýba ani podpora pre rozpoznanie viacerých hráčov súčasne. Xtion PRO LIVE navyše sníma farebný (RGB) obraz používateľa, čo je užitočné pri detekcii osôb a pri využití digitálnych zobrazovacích zariadení (digital signage) alebo bezpečnostných systémov. Ďalšou prednosťou je podpora zachytávania zvuku pre ľubovoľné aplikácie, napríklad hlasové ovládanie či videokonferencie.

Gembird 3D pero s LED displejom

Praktické 3D pero. Materiál puzdra: plast, purpurový Typ vlákna na použitie: ABS, PLA, 1,75mm Priemer trysky: 0,60 mm Teplota Extrudéra: ABS 180-210, 160-180 PLA Spotreba elektrickej energie: 12 VDC až 2A adaptér pre 100-250 V AC Čistá hmotnosť: 55 g, Rozmery: 180 x 24 x 24 mm

EMCO Concept MILL 55

Kompaktná frézovačka vyvinutá pre vyučovanie programovania CNC strojov ktorá disponuje takmer všetkými vlastnosťami priemyselného stroja. Doplnkovo s výsuvným zásobníkom na 8 nástrojov, NC deliacim prístrojom ako 4-osou, olejovým chladením a najmodernejším riadiacim systémom.
Hlavný pohon:
– plynulá regulácia otáčok
– trojfázový asynchrónny motor
Pracovný priestor:
– plné zakrytovanie pracovného priestoru
– veľké bezpečnostné sklo na dverách
– ochrana pred odletujúcimi trieskami
Zásobník nástrojov:
– 8 miest pre nástroje
– elektromechanický pick-up

EMCO Concept TURN 55

Koncepcia TURN 55 je počítačom riadený 2-osý CNC stolový sústružnícky stroj, ktorý zodpovedá priemyselnému štandardu v oblasti dizajnu a funkcie. Všetky kľúčové procesy v modernej výrobe môžu byť ilustrované pomocou tohto zariadenia a realizované praktickým a realistickým spôsobom. Obsluha tohto stroja je veľmi jednoduchá a náučná.
Hlavné vreteno:
– max. rýchlosť otáčok 4000 ot./min
– otáčanie otáčania v smere hodinových ručičiek / proti smeru pohybu hodinových ručičiek
– otvory vretena Ø 16 mm
Hlavný pohon:
– nekonečne nastaviteľná mechanika
– 3-fázový asynchrónny motor
Pracovná oblasť:
– plne uzatvorená pracovná plocha
– veľké bezpečnostné okná vo dverách
– všestranná ochrana proti trieskam

Server Dell Precision T7500

Počítače Dell Precision T7500 sú v prevádzke tiché, ale výkonovo obrovské. V kombinácii s IPS monitoremide o ideálnu voľbu na náročnú prácu s videom a grafikou. Procesory Intel Xeon novej generácie s technológiou Intel QuickPath zabezpečí, že o výpočtový výkon nebudete mať núdzu. Vďaka pokročilým technológiám sa procesor neprehrieva ani po dlhšej dobe v režime Intel Turbo Mode, ktorý zvyšuje výkon pre aplikácie, využívajúce jedno jadro i viac jadier. Ventilátory, špeciálne navrhnuté spoločnosťou Dell, sa starajú o efektívne chladenie pri minimálnej hlučnosti, a to aj v maximálnej záťaži. Aj pred svoj obrovský výkon je stroj prívetivý k životnému prostrediu a za správu energie si vyslúžil certifikáciu ENERGY STAR 5.0.

Termokamera

Predstavuje zariadenie na meranie a záznam teplotných dejov výrobných procesov. Meranie prebieha bezdotykovo a umožňuje odstupňovanie teplotných polí. Minimálne parametre: rozsah merania teplôt od -20 do 1400 °C. Požaduje sa interná pamäť formou pamäťovej karty o kapacite 2 GB a komunikačné rozhranie USB. Vzhľadom na priemyselné nasadenia sa požaduje odolné vyhotovenie tela kamery so zliatin horčíka a pyrometer na meranie teploty od 550°C do 3000°C.

Ultrazvukový defektoskop

Predstavuje zariadenie na detekciu porúch materiálovej homogenity. Využíva sa na inšpekciu zvarov, skrytých dutín, pórovitosť a iných vnútorných skrytých chýb. Minimálne parametre: rozsah od 20 kHz – 100 KHz, pracovná teplota je v rozsahu 0 – 50 °C a vstavaný display s rozlíšením 64×128 Px.

Priemyselný videoskop

Slúži na detekciu defektných stavov v ťažko dostupných oblastiach zariadení a výrobkov. Integruje všetky funkcie potrebné k vykonávaniu priemyselnej endoskopickej kontroly. Minimálne parametre: priemer opto kábla 4mm a jeho dĺžka 2,5m, interná kapacita pamäte 1 GB. Získaný výstup bude vo formáte AVI pre videá a JPEG pre obrazovú dokumentáciu.

Univerzálny analyzátor

Predstavuje rýchle mobilné zariadenie určené na získavanie neelektrických veličín v
pracovných priestoroch výrobných zariadení. Minimálne parametre: meranie teploty
vzduchu, rýchlosti prúdenia vzduchu, relatívnej rýchlosti, svietivosti, svetelného toku a
analýzu hluku, rozhranie R232 a firmware.

Vysokorýchlostná kamera

Predstavuje zariadenie na vizualizáciu, detekciu a evaluáciu veličín pri extrémne rýchlych
dejoch priemyselných procesov. Bude slúžiť pre podrobnú analýzu extrémne rýchlych dejov.
Minimálne parametre: 150 000 snímok za sekundu, čo postačuje na efektívnu detekciu
vznikajúcich porúch pri týchto dejoch.

Vibračný analyzátor

Predstavuje zariadenie pre komplexnú analýzu vibračných dejov výrobných procesov.
Minimálne parametre: prenosný, možnosť analýz ložísk, frek. Pásmo min. 75 kHz, 128 MB
pamäť.

Predstavuje zariadenie pre bezkontaktné vysoko presné meranie vibrácií v aplikačných situáciách neumožňujúcich nám pripojenie klasického zariadenia na meranie vibrácií. Bude slúžiť pre meranie vibračných faktorov ako je fáza, rýchlosť, zrýchlenie, frekvencia. Minimálne parametre: vzdialenosť merania v rozsahu 90 mm až 30m. Prevodník merania je zabezpečený 24-bitovým digitálnym procesorom.

Kliešťový multimeter

Predstavuje zariadenie na diagnostiku a vyhľadávanie porúch v moderných elektrických systémoch. Minimálne parametre: USB pripojenie, integrovaný obslužný softvér, vrátane meracích káblov.

Digitálny osciloskop

Predstavuje priemyselný výkonový variant pre analýzu a záznam elektrických signálov pri prevádzke. Minimálne parametre: merať viac ako 80 MHz, vrátane funkcií multimetra a FFT analyzátor, vstavané komunikačné rozhranie. Digitálny batériový osciloskop s dotykovým displejom 2x 40 MHz, 1 GS/s, 2,5 mV / d, ČB displej, galvanicky oddelené vstupné kanály, automatické merania, FFT, pamäť na 100 priebehov, Ethernet, RS 232 alebo USB, 2 kanálový multimeter 8,000 digit: Uss,UstTRMS,R,C,f , farebným displejom

Analyzátor elektromagnetického rušenia

Predstavuje zariadenie na analýzu emg rušenia a funkcie schopnosti elektrických zariadení v reálnom elektromagnetickom prostredí. Minimálne parametre: frekvenčný rozsah 100 kHz až 2,5 GHz a analógový výstup.

Zariadenie na ustavovanie polohy strojov

Bude využívané pre kontrolu správneho ustavenia polohy strojov. Minimálne parametre:
presnosť min. 0,002mm, merací rozsah min. 15 m.

Zariadenie pre meranie ultrazvuku

Slúži ako analyzátor hladiny ultrazvuku a detekciu pri ložiskách a potrubiach pri prevádzke. Minimálne parametre: bezkontaktné meranie, vrátane softvéru, rozsah od 20 do 100 kHz, pamäť na min. 300 meraní, vstavaný display.

Akustický analyzátor priemyselných dejov

Predstavuje zariadenie na meranie okolitých akustických podmienok pri realizácií priemyselných dejov. Je určený pre ručné meranie. Minimálne parametre: dynamický rozsah je 120 dB, komunikačné rozhranie USB a integrovaná SD pamäťovú kartu.

Laserový merač vzdialenosti

Bude slúžiť pri získavaní dĺžkových veličín. Dovoľuje presné meranie vzdialenosti, plôch a objemov. Minimálne parametre: merací rozsah 0,3 – 150m, doba merania by nemala prekročiť 0,5s a presnosť merania by mala dosahovať max. hodnoty ±3mm. Rozsah merania 0,05 – 250 m. Presnosť merania, typ ± 1,0 mm

Multimeter

Slúži na univerzálne meranie elektrických veličín pre diagnostiku porúch elektromechanických zariadení. Minimálne parametre: certifikácia ATEX pre použitie v zóne EX1 A Z, meranie a zaznamenanie elektrických veličín.

CCD kamera

Určená na snímanie prostredia s vysokým rozlíšením pre svetelne náročných podmienkach. Bude slúžiť pre snímkovanie jednotlivých pracovísk. Minimálne parametre: min. osvetlnie je 0.0003 Lux, snímací čip o rozlíšení 10 bitov. Digitální kamera CCD 0.8 Mpx, 37x zoom, 2.7″ LCD, 16GB, SDHC slot, AV out, foto