Projekty VEGA
Projekt VEGA: č. 1/0121/23
Výskum a implementácia inovatívnych smart riešení pre oblasť robotickej 3D tlače
Anotácia:
Medzi rýchlo sa rozvíjajúcu technológiu v koncepte Industry 4.0 patrí aditívna výroba. Táto technológia sa v posledných rokoch začala čoraz viac objavovať v prepojení s oblasťou robotiky, a teda využitia robotiky v aditívnej výrobe. Rozvojom aditívnej výroby sa otvára požiadavka na zabezpečenie monitorovania výrobného procesu. Umelá inteligencia v súčasnosti nachádza svoju užitočnosť v prediktívnom riadení pre poskytovanie inteligentného a efektívneho výrobného procesu. Práve neurónové siete ako jeden z najlepších algoritmov strojového učenia môžu slúžiť na detekciu chýb vznikajúcich pri výrobe produktov technológiou aditívnej výroby. Riešením projektu sa predpokladá realizácia výskumu so zameraním na implementáciu inovatívnych smart riešení pre oblasť robotickej 3D tlače s cieľom monitorovania procesu aditívnej výroby pre zamedzenie vzniku výrobných chýb. Cieľom projektu je realizácia návrhu tlačového systému s umožnením online monitorovania procesu aditívnej výroby nástrojmi umelej inteligencie.
ZODPOVEDNÁ OSOBA:
Ing. Martin Pollák, PhD.
ČÍSLO PROJEKTU: 1/0121/23
DOBA RIEŠENIA:
2023 – 2026
Projekt VEGA: č. 1/0026/22
Rozšírená realita a výskum jej aplikačných možnosti v procese montáže v strojárskej výrobe
Anotácia:
Predkladaný projekt má za cieľ integrovať nástroje rozšírenej reality do finálnej fázy výroby produktu – do procesu montáže. Výskum realizovaný v rámci riešenia projektu bude orientovaný na rozvoj inovatívnych metód z oblasti rozšírenej reality a ich integrácie do montážneho procesu. Vo výsledku sa predpokladá realizácia montážnych postupov s aplikáciou nástrojov rozšírenej reality vo forme vhodných softvérových a hardvérových systémov. V rámci projektu sa bude realizovať výskum a vývoj prvkov rozšírenej reality a jej riadenie prostredníctvom využitia virtuálnych periférií – bez existencie fyzických hardvérových komponentov. Predpokladá sa tiež návrh konceptu montážneho pracoviska s aplikáciou projekčnej časti pozostávajúcej z projektora a kamery. Výrazná časť riešenia projektu bude venovaná vývoju experimentálnej softvérovej aplikácie podporujúcej implementáciu rozšírenej reality do pracovných úkonov a činností súvisiacich s montážou.
ZODPOVEDNÁ OSOBA:
doc. Ing. Petr Baron, PhD.
ČÍSLO PROJEKTU: 1/0026/22
DOBA RIEŠENIA:
2022 – 2024
Projekt VEGA: č. 1/0051/20
Výskum v oblasti nasadzovania reverzného inžinierstva do oblasti diagnostiky ťažko prístupných miest
Anotácia:
Technológia reverzného inžinierstva umožňuje determinovať technológiu a základnú ideu produktu, vďaka sledovaniu a následnému hodnoteniu mechanizmov daného výrobku, analyzovať činnosť a následne porovnávať návrhy s existujúcimi riešeniami. Jednou z hlavných úloh využitia technológie reverzného inžinierstva je analyzovať systémy tak, aby bolo možné vytvorenie fyzického modelu systému, vytvorenie modelu systému v inej forme, resp. na vyššej úrovni abstrakcie a identifikácia komponentov systému. Východiskom pre nasadzovanie technológii reverzného inžinierstva je digitalizácia objektov. V súčasnosti existuje veľké množstvo kontaktných a bezkontaktných digitalizačných zariadení, ale väčšina z nich je založená na snímaní povrchov. Prienik reverzného inžinierstva do oblasti technickej diagnostiky si ale vyžaduje aj digitalizáciu dutín a ťažko dostupných miest. Projekt sa zaoberá rozširovaním základných poznatkov z oblasti reverzného inžinierstva umožňujúce digitalizáciu problémových miest strojárskych výrobkov.
ZODPOVEDNÁ OSOBA:
prof. Ing. Marek Kočiško, PhD.
ČÍSLO PROJEKTU: 1/0051/20
DOBA RIEŠENIA:
2020 – 2022
Projekt VEGA: č. 1/0403/18
Výskum a vývoj moderných prostriedkov systémov riadenia technologických procesov využitím experimentálnych a počítačových metód
Anotácia:
Prevádzková spoľahlivosť sa stala kľúčovým faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje celkovú efektivitu podniku. Z tohto dôvodu je potrebné sa systematicky venovať problematike bezpečnej a bezporuchovej prevádzky. Projekt sa zaoberá výskumom a vývojom moderných prostriedkov pre systémy riadenia technologických procesov. Problematika bezpečnosti systému riadenia sa musí riešiť komplexne, čím rozumieme sledovanie širokého spektra faktorov, ktoré vplývajú na spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzkovaného zariadenia. Projekt skúma vzťahy, generuje SMART riešenia, simuluje prevádzku a realizuje monitorovací systém riadenia technologických procesov s optimálnymi technicko-ekonomickými parametrami využitím experimentálnych a počítačových metód v poloprevádzkových podmienkach. Jedným z efektívnych riešení, ktoré zabezpečí spoľahlivú a bezpečnú prevádzku riadenia technologických procesov je aplikácia a využitie špeciálnych modulárnych bezpečnostných zariadení.
ZODPOVEDNÁ OSOBA:
prof. Ing. Vieroslav Molnár, PhD.
ČÍSLO PROJEKTU: 1/0403/18
DOBA RIEŠENIA:
2018 – 2021
Projekt VEGA: č. 1/0026/19
Výskum nástrojov generatívneho dizajnu pre oblasť aditívnych technológií s využitím robotického ramena
Anotácia:
Spojením viacerých pokročilých technológií do jedného celku môže vzniknúť zaujímavý nápad na zefektívnenie vývoja nových produktov. Jednou z popredných inovácií v počítačom podporovanom modelovaní je možnosť tvorby generatívneho modelu. 3D tlač a robotické ramená sú v súčasnosti najvyužívanejšími produkčnými nástrojmi generatívneho dizajnu. Sú čím ďalej tým dostupnejšie a prepájajú proces navrhovania s výrobou. Jednou z prioritných úloh generatívneho konštruovania je minimalizácia časových nákladov na vývoj nového komponentu. Tento prístup k navrhovaniu komponentov umožňuje upravovať zmenu geometrických vlastností súčiastky s minimálnym počtom operácií. V rámci projektu sa predpokladá realizácia výskumu so zameraním na nástroje generatívneho dizajnu pre oblasť 3D tlače s využitím robotického ramena za účelom tvorby tvarovo zložitejších prototypov a konštrukčných prvkov väčších rozmerov, ako je to bežné pozorovať pri klasickej 3D tlači súčasne dostupných zariadení s cieľom vývoja nových dizajnov.